Tipy na výlety

Tipy na výlety

Tipy na výlet při víkendovém, týdenním pobytu v Moravské Nové Vsi

Lednicko-valtický areál
Archeologická expozice v Mikulčicích
Cyklovýlety po lužním lese až k soutoku Moravy a Dyje
Návštěva zámečku Pohansko, vojenský bunkr
Výlet do Strážnice – návštěva skanzenu a zámku
Výlet do Čejkovic – návštěva templářské tvrze a známých templářských skle­pů
Návštěva zámku v Miloticích
Zámek Mikulov a Svatý kopeček
Jeskyně Turold
Plavby po Dyji z Břeclavi nebo po Baťově kanále na Hodonínsku
Koupaliště Dubňany, Hodonín, Břeclav, přírodní koupání – štěrkovna v Moravské Nové Vsi
Výlety do měst Skalica a Bratislava na Slovensku
Návštěva Rakouska – Vídně

Čtyři roční období na vesnici

Zima na Podluží

Zabíjačka a fašaňk. Zabíjačka „se vším všudy“ se konala na penzionu Selský dvůr u Hřebačků. Hosté viděli, zažili a ochutnali opravdu zabíjačku krok za krokem. Od ranní štamprličky, přes snídani s tradiční ořechovou buchotu a svařákem, v poledne pak ovar, vařené speciality , jitrničky, jelítka, polévku až po večerní zabíjačkový guláš. Vinařství Tomanovi pak ještě připravilo degustaci vína ze své produkce.

Velikonoce a víno

Návštěvníci této akce mohli ochutnat a porovnat vína členů o.s. Vinaříček přímo ve sklepích, nasát tak rodinnou atmosféru „přímo u vinaře“ a vychutnat vína přímo ve vinném sklepě, označeném číslem a velikonoční dekorací. Každý z vinařů nabízel min. 5 vzorků vína ze své produkce. Kromě degustace vína byla pro návštěvníky připravena ochutnávka velikonočního pečiva – jídášů, dále si mohli vlastnoručně uplést pomlázku či ochutnat výrobky  domácí kuchyně – velikonoční guláš a moravské koláče. Atmosféru příjemného dne dokreslovala cimbálová muzika. Do projektu se zapojily rovněž děti ze školní družiny s výtvarnou soutěží „O nejkrásnější velikonoční vajíčko“.
Zhodnocení akce: Velikonoční neděle přivítala milovníky vína v Moravské Nové Vsi nebývalou nadílkou sněhu. Počasí zdaleka nepřipomínalo jaro, ale nálada mezi sklepy byla výborná.

Léto na Podluží

To jsou především hody. Ty se slaví v každé obci na Podluží v době svátku patrona farního kostela. V Moravské Nové Vsi je to na sv. Jakuba, vždy poslední víkend v červenci, tedy uprostřed prázdnin. A že je to doba opravdu výjimečná, svědčí o tom nejen přípravy na samotné hody , ale i návštěvnost v obci. Přijíždějí nejen rodáci, ale i hosté z blízkého okolí či vzdálených míst, často i ze zahraničí. Všem tedy jsou věnovány tři letní večery:

Víno a umění – večerní otevřené sklepy členů o.s. Vinaříček spojené s výstavou mladičké výtvarnice Terezy Tomanové a malou módní přehlídkou módní návrhářky Zuzky Kopkové to se psal rok 2013.

Hodovní otevřené sklepy – sklepy otevřené v sobotu odpoledne pro ty, kteří se už nemohou dočkat hodovního veselí.

Noční otevřené sklepy – letní sobota po hodech spojená s posezením s přáteli u dobrého vína ve Výmole a v Zátiší.

Podzimní čas

Doba vinobraní (čas sklizně) členové o.s. Vinaříček připravili ještě dvě akce:

Václavský burčákový pochod – Ochutnávka burčáků, vína, krajových specialit byla tentokrát doplněna pochodem mezi vinohrady
Víno a dýně/em> – pokud přeje počasí bývá i burčák, zde si přijdou na své i rodiče s dětmi, kdy se nejen děti baví vykrajováním dýní, všichni ochutnávají dýňové i nedýňové speciality………….

Vinařský fond Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Zásady ochrany osobních údajů